09177169870 || 09190836720 || 07132356203

کابل XLPE و خصوصیات آن چیست:

کابلی است که از عایق یا روکشی به نامXLPE ساخته شده باشد و به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی خوبی که دارد، به وفور در صنعت به دلیل این محاسن کاربرد دارد. مولکول‌های پلی‌اتیلن در این کابل ساختاری ضربدری دارند، بنابراین با توجه به قابلیت‌های خوب آن مناسب استفاده برای انواع محیط‌ها شده است. این نوع کابل‌ها توان تحمل ولتاژ ۶۰۰ ولت تا ۱۳۰ کیلووات را دارند، با این وجود در انواع فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی تهیه می‌شوند. از جمله تفاوت کابل XLPE و PVCمقاومت بیشتر، طول عمر بیشتر کابل XLPE نسبت به کابلPVC و تحمل حرارت بالاتر نسبت به کابلهایی با روکش PVC میتوان نام برد.

ویژگی کابلهای XLPE:

11 1
09177169870تندر‌الکتریک

ویژگی کابلهای xlpe از این قرار میباشد:

عایق XPLE در این نوع کابل‌ها تحت عنوان یک محفاظ درون کابل و به دور هادی پیچیده می‌شود و خارجی‌ترین لایه محافظ را روکش کابل می‌گویند. این دو باید از مقاومت کافی در برابر عبور جریان برخوردار باشند. دو حرف اول کلمه XLPE مربوط به ساختار ضربدری یا cross-linked بوده و دو حرف دوم نیز مخفف کلمه پلی‌اتیلن می‌باشد. در این کابل به دلیل ضربدری بودن ساختار یون‌ها، مقاومت آن در مقابل رطوبت، حرارت، خوردگی و فشار مکانیکی را افزایش داده و آن را به یک کابل انعطاف‌پذیرتر تبدیل کرده است. کاربرد کابل XLPE بیشتر در سیستم لوله‌کشی ساختمان‌هایی که در محیط با رطوبت بالا قرار دارد، می‌باشد. این کابل‌ها با دیگر کابل‌ها دو تفاوت کلی دارند و شناسایی آن‌ها از طریق این دو ممکن است. انعطاف‌پذیری عایق داخلی کابل و رنگ آن که خلافPVC که به رنگ سیاه است به رنگ سفید، خاکستری و در برخی موارد مشکی است، ویژگی‌های کابل XLPE به حساب می آیند.

اجزای کابل XLPE:

اجزای کابل xlpe شامل موارد زیر میباشد:

هادی: کابل برای عبور جریان از خود به یک هسته مرکزی به نام هادی نیاز دارد. رساناهای جریان الکتریکی مانند مس و آلومینیوم در ساخت و انتخاب جنس هادی به کار می‌رود و از سطح ولتاژ ۶۰۰ ولت برخوردار می‌باشند.

لایه نیمه هادی: جهت خنثی کردن و یکنواخت کردن میدان الکتریکی از لایه که به نام لایه نیمه رسانا شناخته شده، استفاده می‌گردد.
عایق: عایقی از جنس XLPE به دور هادی کشیده شده که باعث جلوگیری از نشت جریان الکتریکی به درون کابل می‌شود.
فیلر: برای پر کردن فضاهای خالی بین هادی‌ها، عایق داخلی و روکش بیرونی از یک نوع مواد پرکننده به نام فیلر درون کابل استفاده میگردد.
روکش یا ژاکت: قسمت بیرونی کابل از جنس عایق PVCساخته شده تا از بروز نشت احتمالی جریان الکتریکی در صورت اسیب عایق داخلی جلوگیری نماید.

Gif
فهرست مطالب
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.