09177169870 || 09190836720 || 07132356203

مزیت‌های کابل آلومینیومی نسبت به مسی

امروزه کابلهای برق را از هر دو فلز آلومینیوم و مس تولید می کنند. به دلیل اینکه امروزه استفاده از کابلهای آلومینیومی رایج شده است برخی از مزیت‌ها و معایب کابل آلومینیوم نسبت به کابلهای مسی را بیان میکنیم.

امتیاز کابل آلومینیومی بر مسی

1- کابلهای آلومینیومی ارزانتر از کابل مسی است

فلز آلومینویم ارزان تر و فراوانی آن نیز بیشتر است. بنابراین استفاده از آن ها در شرایط اقتصادی بهتر است.

2- کابلهای آلومینیومی سبک تر هستند

آلومینیوم سبکتر است به همین دلیل کابل آلومینیوم نسبت به مس خیلی سبکتر است بنابراین این نوع کابل ها هم راحت حمل میشوند و هم خیلی راحت نصب و جایگزاری می‌شوند.

3-خطر سرقت خیلی کمتری دارند

به دلیل قیمت پایین‌تر خطر سرقت کابل آلومینیومی پایین تر است.

4- کابل آلومینیوم هادی یکنواختی محسوب می شود

کابلهای آلومینیومی جریان یکنواختی را در مسیر عبور می دهد و این یکی از مزیتهای این نوع کابلها محسوب میشوند.

معایب کابل آلومینیوم نسبت به کابلهای مس

1- کابلهای آلومینیوم بیشتر اکسیده می‌شوند

آلومینیوم نسبت به مس بیشتر با هوا واکنش میدهد در صورتیکه مس اینگونه نیست. اگر میخواهید کابل شما عمر بیشتری داشته باشد مس انتخاب کنید اما این به این معنا نیست که آلومینیوم گزینه غیرقابل اعتمادی است بلکه این فقط یک مقایسه است. همین خاصیت باعث میشود که کابلهای آلومینیومی بیشتر خورده شوند و دچار آتش سوزی شوند.

2-انعطاف پذیری کمتری دارند

کابلهای آلومینیوم نرمی کمی دارند و در واقع انعطاف پذیری خیلی کمتری دارند به همین دلیل بیشتر در مکانهای ثابت که نیازی به جابجایی کابل نیست مشاهده میشود.

3-هادی ضعیف تری نسبت به مس دارد

میزان رسانایی کابل آلومینیوم نسبت به مس کمتر است و نسبت آن 1 به 6 است به همین دلیل است که دراستاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ و نیز الزامات استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ جنس‌های افشان یا انعطاف‌پذیر گروه ۵ می بایستی فقط از فلز مس بوده و استفاده از فلز آلومینیوم در هادی سیم و کابل فقط برای هادی‌های مفتولی و نیمه افشان از سطح مقطع ۱۰ میلی‌متر و به بالا مجاز محسوب می‌شوند.

نکات مربوط به کابلهای آلومینیوم و مس :

نکات مربوط به کابلهای آلومینیوم و مس

کابلهای آلومینیوم به صورت بیشتر نیمه افشان و مفتولی موجود است و اصلا برای افشان مناسب نیست.

رنگ مغز کابلهای مسی متمایل به قرمز است در صورتیکه کابلهای آلومینیوم نقره ای هستند، همچنین وزن کابل مسی سنگین تر از کابل آلومینیوم است. همین عوامل میتواند قضاوت کند کابل شما مسی است یا آلومینیومی.

البته تشخیص میزان خالصی کابل مسی کار آسانی نیست و حتما باید به تاییدیه‌های آزمایشگاهی و گواهینامه آن توجه کرد.

همچنین توجه داشت که کابلهای مسی را از مراکز معتبر و نمایندگی ها تهیه کنید زیرا انتخاب کابل اشتباه اگر خطرآفرین نباشد احتمال هزینه‌های مضاعف را در بر خواهد داشت.

کابل آلومینیومی را از کجا خرید کنم؟

مجموعه تندر الکتریک با داشتن کارشناسان خبره در خصوص تهیه سیم و کابل آماده ارائه خدمات به شما به صورت حضوری و غیرحضوری و رایگان می باشد که می تواند هم در زمینه مشاوره و هم در زمینه تهیه سیم و کابل پاسخو باشد.

Gif
فهرست مطالب
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.